Doubles

Lag to decide who breaks on the first frame then alternate.

KOs can be played on or before the date, please contact the opposition to arranged a suitable date. The opposition have the right to decline. If so, they have to be played on the night and NOT after the night. All KOs must be played at venues in the league.

Rnd 1 – 10/01/22 (best of 5)
27M Kernan & T Cain, Pockets Reds WinvD Watts & J Watts, Eight Farmers
28G Newton & M Campbell, RiflemanvT Butler & D Pimlott, Turnpike Win
29K Prince & M Craggs, White Lion WinvS Abbott & C Hughes, Dishers
30G Sinclair & S Sands, BroughtonvP Wilson & R Cobain, Feathers B Win*
31J Neal & K Robinson, Turnpike WinvM Parry & A Hooks, Feathers A
32C Bennett & A Bostock, White Lion WinvR Stockton & L Cronin, Broughton
Rnd 2 – 07/02/22 (best of 5)
1S Symms & W Clarke, RiflemanvC McGhee & Z Atherton, Turnpike
2L Meakin & M Long, Pockets RedsvM Williams & R Wallis, Feathers B
3A Stubbs & N Palin, Eight FarmersvN Priestley & A Brown, Feathers A
4C Webb & S Webb, Feathers BvP Derricutt & V Woods, White Lion
5S Crawley & T Blount, Off The RailsvS Malam & L Broster, Off The Rails
6D Bills & D Robert, Boars HeadvW Buckley & M Holmes, Feathers A
7L Wilson & A Brandreth, Feathers BvP Malam & K Malam, White Lion Win
8J Hough & C Bhai, RiflemanvS Millington & T Millington, Pockets Reds
9D Leitch & K Lloyd, Eight FarmersvS Gregory & C Baller, Off The Rails
10S Nadin & A Nadin, TurnpikevO Myers & R Batey, Boars Head
11J Ashbrook & L Bills, Boars HeadvP Maskery & D Leslie Snr, Eight Farmers
12D Bowker & R Toranter, Boars HeadvP Johnson & E Johnson, Steventons
13M Lomas & J Lomas, RiflemanvS Munday & D Massey, Pockets Reds
14M Kernan & T Cain, Pockets RedsvT Butler & D Pimlott, Turnpike
15K Prince & M Craggs, White LionvP Wilson & R Cobain, Feathers B
16J Neal & K Robinson, TurnpikevC Bennett & A Bostock, White Lion
Rnd 3 – 07/03/22 (best of 5)
1Rnd 2 Winner 1vRnd 2 Winner 2
2Rnd 2 Winner 3vRnd 2 Winner 4
3Rnd 2 Winner 5vRnd 2 Winner 6
4P Malam & K Malam, White LionvRnd 2 Winner 8
5Rnd 2 Winner 9vRnd 2 Winner 10
6Rnd 2 Winner 11vRnd 2 Winner 12
7Rnd 2 Winner 13vRnd 2 Winner 14
8Rnd 2 Winner 15vRnd 2 Winner 16
Rnd 4 – 18/02/22 (best of 5)
1Rnd 3 Winner 1vRnd 3 Winner 2
2Rnd 3 Winner 3vRnd 3 Winner 4
3Rnd 3 Winner 5vRnd 3 Winner 6
4Rnd 3 Winner 7vRnd 3 Winner 8
Semi – 23/05/22 (Best of 7)
1Rnd 4 Winner 1vRnd 4 Winner 2
2Rnd 4 Winner 3vRnd 4 Winner 4
Final – 23/05/22 (Best of 9) – Venue TBC
1Semi Final Winner 1vSemi Final Winner 2
Well done to Phil Malam and Paul Cavanagh on winning the 2019 Doubles KO
Well done to Phil Malam and Paul Cavanagh on winning the 2019 Doubles KO
Pictured is the 2019 Doubles KO Semi Finalists
Pictured is the 2019 Doubles KO Semi Finalists
Well done to Dave Watts and Terry Kimberlin from the Eight Farmers on winnings the 2018 Doubles KO
Well done to Dave Watts and Terry Kimberlin from the Eight Farmers on winnings the 2018 Doubles KO
Well done to Dyson Leitch and Kev Lloyd from the Eight Farmers on winnings the Doubles KO
Well done to Dyson Leitch and Kev Lloyd from the Eight Farmers on winnings the 2017 Doubles KO

Previous Winners

2020 Phil Malam & Kris Prince
2019 Phil Malam & Paul Cavanagh
2018 Dave Watts & Terry Kimberlin (Eight Farmers)
2017 Dyson Leitch & Kev Lloyd (Eight Farmers)
2016 W Clarke & S Symms (Rifleman)
2015 Mark Bibby & Phil Bibby (White Lion)
2014 Sam Mundy & Danny Massy (Saxons A)
2013 Sam Mundy & Danny Massy (Saxons A)
2012 Mike Beeston & Pete Cronin (Broughton)
2011 Mike Beeston & Pete Cronin (Broughton)
2010 Mike Beeston & Colin Hughes (Kings Arms)
2009 Mike Beeston & Dave Threadgold (Dishers A)
2008 Dave Leslie Snr & Dave Leslie Jnr (Captain Webb)
2007 Mike Beeston & Stuart Tonks (Flying Lady)
2006 Adam Taylor & Nick Preston (Coachman)
2005 Phil Malam & Colin Hughes (Kings Arms)
2004 Kev Barry & Ant Lacking (Red Lion A)
2003 Ian Tushingham & Lee Maddock (Denbigh)
2002 A Perry & A Lacking
2001
2000 L Cole & M Barkley (Nags Head)
1999 M Perry & A Ashcroft (Pockets)
1998 Jon Stenstrom & Kev Barry (Pockets)
1997 A Ayres & A Foster (Steventons)