Doubles

Lag to decide who breaks on the first frame then alternate.

KOs can be played on or before the date, please contact the opposition to arranged a suitable date. The opposition have the right to decline. If so, they have to be played on the night and NOT after the night. All KOs must be played at venues in the league.

Prelim – 23/09/2019 (best of 5)
15A Oswell & B Murphy, Saxons KnightsvD Astles & C Gilbert, Knights Grange Win
16L Mellor & B Mingins, Off the Rails WinvL Meakin & M Long, Rifleman
17A Kacha & D Smith, Nu FlavavK Malam & G West, White Lion Win
18T Millington & L Walsh, Dishers BvD Preece & L Roberts, Dishers A Win
19M Bibby & P Bibby, White Lion WinvD Watts & T Kimberlin, Eight Farmers
20S Crawley & T Roberts, Off the RailsvG Lamb & P Wilson, Knights Grange Win
21A Stubbs & J Watts, Eight Farmers WinvR Batey & Y Maddock, Boars Head
22D Lowe & S Ollier, Knights GrangevP Cronin & L Cronin, Broughton Win
23S Millington & W Chung, Dishers BvD Leitch & K Lloyd, Eight Farmers Win
24L McGuiness & J Ashbrook, Boars Head WinvD Leslie Snr & P Maskery, Eight Farmers
25A Hooks & N Priestley, Prince of FeathersvC Webb & R Wallis, Rifleman Win
26M Williams & W Buckley, Prince of Feathers WinvB Hopkins & K Shannon, Pockets
27S Morgan & S Garner, TurnpikevS Abbott & C Hughes, Dishers A Win
28P Malam & K Prince, White Lion WinvS Webb & B Johnson, Rifleman
29V Woods & A Bostock, White Lion WinvA Lacking & P Vernon, Saxons Knights
30S Malam & L Broster, Off the Rails WinvJ Hough & C Baller, Saxons Knights
31I Tushingham & A O’Brien, PocketsvM Kernan & T Cain, Saxons Knights Win
32D Lynham & C McTasney, PocketsvR Skupski & S Sands, Broughton Win
Round 1 – 28/10/2019 (best of 5)
1P Wilson & M Lacking, Pockets Win*vC Bennett & R Stockton, White Lion
2P Johnson & E Johnson, SteventonsvS Symms & W Clarke, Rifleman Win
3A Clarke & R Eardley, Broughton Win*vAdam Oswell & J Bird, Saxons Knights
4S Mundy & D Massey, Saxons Knights WinvM Holmes & M Parry, Prince of Feathers
5S Nadin & J Rice, Turnpike WinvP Hughes & B Holden, Saxons Knights
6L Herring & S Almond, Dishers A Win*vR Graham & D Pimlott, Boars Head
7S Bartley & R Wong, Dishers A WinvA Hollis & A Clarke, Pockets
8D Astles & C Gilbert, Knights GrangevL Mellor & B Mingins, Off the Rails Win
9K Malam & G West, White LionvD Preece & L Roberts, Dishers A Win
10M Bibby & P Bibby, White Lion WinvG Lamb & P Wilson, Knights Grange
11A Stubbs & J Watts, Eight Farmers WinvP Cronin & L Cronin, Broughton
12D Leitch & K Lloyd, Eight Farmers WinvL McGuiness & J Ashbrook, Boars Head
13C Webb & R Wallis, RiflemanvM Williams & W Buckley, Prince of Feathers Win
14S Abbott & C Hughes, Dishers AvP Malam & K Prince, White Lion Win
15V Woods & A Bostock, White LionvS Malam & L Broster, Off the Rails Win
16M Kernan & T Cain, Saxons Knights WinvR Skupski & S Sands, Broughton
Round 2 – 02/12/2019 (best of 5)
1P Wilson & M Lacking, PocketsvS Symms & W Clarke, Rifleman
2A Clarke & R Eardley, BroughtonvS Mundy & D Massey, Saxons Knights
3S Nadin & J Rice, TurnpikevL Herring & S Almond, Dishers A
4S Bartley & R Wong, Dishers AvL Mellor & B Mingins, Off the Rails
5D Preece & L Roberts, Dishers AvM Bibby & P Bibby, White Lion
6A Stubbs & J Watts, Eight FarmersvD Leitch & K Lloyd, Eight Farmers
7M Williams & W Buckley, Prince of FeathersvP Malam & K Prince, White Lion
8S Malam & L Broster, Off the RailsvM Kernan & T Cain, Saxons Knights
Quarter Finals – 03/02/2020 (best of 5)
1Round 2 Winner 1vRound 2 Winner 2
2Round 2 Winner 3vRound 2 Winner 4
3Round 2 Winner 5vRound 2 Winner 6
4Round 2 Winner 7vRound 2 Winner 8
Semi – 16/03/2020 (Best of 7) – Venue TBC
1QTR Winner 1vQTR Winner 2
2QTR Winner 3vQTR Winner 4
Final – 20/04/2020 (Best of 9) – Venue TBC
1Semi Winner 1vSemi Winner 2
Well done to Phil Malam and Paul Cavanagh on winning the 2019 Doubles KO
Well done to Phil Malam and Paul Cavanagh on winning the 2019 Doubles KO
Pictured is the 2019 Doubles KO Semi Finalists
Pictured is the 2019 Doubles KO Semi Finalists
Well done to Dave Watts and Terry Kimberlin from the Eight Farmers on winnings the 2018 Doubles KO
Well done to Dave Watts and Terry Kimberlin from the Eight Farmers on winnings the 2018 Doubles KO
Well done to Dyson Leitch and Kev Lloyd from the Eight Farmers on winnings the Doubles KO
Well done to Dyson Leitch and Kev Lloyd from the Eight Farmers on winnings the 2017 Doubles KO

Previous Winners

2019 Phil Malam & Paul Cavanagh
2018 Dave Watts & Terry Kimberlin (Eight Farmers)
2017 Dyson Leitch & Kev Lloyd (Eight Farmers)
2016 W Clarke & S Symms (Rifleman)
2015 Mark Bibby & Phil Bibby (White Lion)
2014 Sam Mundy & Danny Massy (Saxons A)
2013 Sam Mundy & Danny Massy (Saxons A)
2012 Mike Beeston & Pete Cronin (Broughton)
2011 Mike Beeston & Pete Cronin (Broughton)
2010
2009
2008 Dave Leslie Snr & Dave Leslie Jnr (Captain Webb)
2007
2006 Adam Taylor & Nick Preston (Coachman)
2005 Phil Malam & Colin Hughes (Kings Arms)
2004 Kev Barry & Ant Lacking (Red Lion A)
2003 Ian Tushingham & Lee Maddock (Denbigh)
2002 A Perry & A Lacking
2001
2000 L Cole & M Barkley (Nags Head)
1999 M Perry & A Ashcroft (Pockets)
1998 Jon Stenstrom & Kev Barry (Pockets)
1997 A Ayres & A Foster (Steventons)